Hidrolik Silindir

Hidrolik Silindir

Hidrolik Silindir Nedir?

İçindekiler

Hidrolik sistemde doğrusal hareketi üretmek için kullanılan elemanlardır. Hidrolik enerjiyi mekanik enerjiye çevirirler.
Hidrolik motorlardan farkları dönme hareketi yerine doğrusal hareket sağlamalarıdır.
Silindirlere gönderilen basınçlı yağ, piston alanı üzerinde etkili olarak silindirleri iter ya da geri çeker.
Hidrolik silindirin görevini yerine getirebilmesi için mutlaka basınçlı yağın içerinde hapsedilmesi gerekir. Meydana gelecek iç ya da dış kaçaklar sonucu silindir içerisinde basınç kaybı oluşup kritik bir değere ulaşması halinde bu basınç kayıplarının etkisiyle silindir görevini yapamaz hale gelebilir.
Hidrolik silindirde oluşabilecek kaçakları engellemek için çeşitli bölgelerde sızdırmazlık elemanları kullanılır. Çok sayıda çeşitte malzemelerden ve çok sayıda tip de üretilen sızdırmazlık elemanlarının seçimi hidrolik silindirin konstrüksiyonuna ve çalışma koşullarına göre yapılır.

Hidrolik Silindiri Oluşturan Elemanlar

Silindir Gömleği (Kovan)

Kullanıldıkları yerin özelliklerine göre dökme çelik, dökme demir ve alaşımlı çelik borulardan imal edilir. Soğuk çekilmiş boruların iç yüzeyleri taşlanarak honlama işlemine tabi tutulursa silindir gömleği olarak kullanılması mümkündür. Silindir gömlekleri hangi gereçten yapılırsa yapılsın iç yüzeyi iyi işlenmiş ve honlanmış olmalıdır. İyi verim alabilmek için silindir gömleği ile piston arasındaki sürtünme en aza indirilmelidir. Aksi halde sızdırma ve kaçaklardan dolayı verim düşer. Genellikle özel bir talep olmadığı takdirde St 52-3 kalitedir.

Piston Kolu (Mil)

Malzemeleri genellikle alüminyum, bronz ve pirinçten imal edilirler. Büyük ölçülü olanları dökme demir veya dökme çelikten, paslanmaz türevleri veya ıslah çeliklerinden imal edilebilirler. Piston üzerine takılan sızdırmazlık elemanlarının aşınması durumunda yağ kaçakları artmaya başlar ve verim düşerek güç kaybı oluşur. Aşınan, yıpranan sızdırmazlık elemanları yenisi ile değişimi sağlanır. Çalışma esnasında dış ortamla temas olduğundan üzerinde korozyona dayanıklı kaplama mevcuttur.

Ön Kapak (Kep)

Malzemesi pik, sfero döküm veya alaşımsız imalat çeliklerinden yapılabilir. Gömleğe bağlantısı vidalı veya cıvatalı bağlantı olarak gerçekleştirilebilir. Sızdırmazlık elemanlarını taşımasının yanı sıra yataklama görevi de yapar.

Piston

Malzemesi pik, sfero döküm veya alaşımsız imalat çeliklerinden yapılabilir. İç kaçağı önleyen sızdırmazlık elemanını üzerinde taşır. Aynı zamanda yataklama görevi de yapar.

Arka Kapak

Malzemesi silindir gömleği ile uyum sağlaması açısından St 52- 3 kalitesinde seçilmelidir. Şayet bulunamazsa karbon oranı düşük alaşımsız çelikler tercih edilmelidir. Görevi gömlek arka kısmını kapatır ve bağlantı elemanını üzerinde taşır.

Rot Başı ve Silindir Gömleği

Malzemesi kovanla uyum sağlaması açısından St 52- 3 kalitesinde seçilmelidir. Hazır olarak üretimleri yapılmakla beraber, makine konstrüksiyonunda talep edilen, değişik bağlantı şekilleri de mevcuttur.

Hidrolik Silindir Çeşitleri

Hidrolik silindirler genel olarak iki grupta ele alınabilir. Bunlar;

Tek Etkili Hidrolik Silindirler

Hidrolik akışkanın pistona tek yönden etki ettirildiği silindir türüdür. Pistonun geri konumuna gelişi dış kuvvetlerle (yay, ağırlık, vb.) sağlanır. Çeşitleri:

  1. Dalma Tip Hidrolik Silindirler
  2. Ağırlıklı Hidrolik Silindirler
  3. Yaylı Hidrolik Silindirler

Çift Etkili Hidrolik Silindirler

Hidrolik akışkanın pistona çift yönden etki ettirildiği silindir çeşididir. Genellikle her iki yönde iş işlendiği için yaygın olarak kullanılan silindir çeşididir. Çeşitleri:

  1. Tek Kollu (Rodlu) Hidrolik Silindirler
  2. Çift Kollu Hidrolik Silindirler
Bu gönderiyi paylaş;
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp